Ideální kombinace pro vaše kosti - vápník-hořčík-zinek

Každá z těchto tří minerální látek má celou řadu přínosů pro lidský organizmus. Společné mají především to, že vápník, hořčík i zinek přispívají ke správnému stavu kostí, vápník s hořčíkem pak prospívá i zubům. Kombinace těchto tří minerálů je každopádně velmi výhodná a má synergický efekt. Není tedy divu, že patří k nejoblíbenějším i v doplňcích stravy.

 

Ve spojení s vápníkem se kosti a zuby vybaví snad každému. U hořčíku a zinku se mluví většinou o jiných benefitech – například o snižování míry únavy a vyčerpání nebo vlivu na činnost svalů a nervů (hořčík), respektive o posilování imunitního systému nebo příznivém vlivu na nehty a vlasy (zinek). I tyto dva prvky jsou ovšem pro naše kosti důležité a výborně se s vápníkem doplňují.

 

Proč trojkombinace vápník-hořčík-zinek?

Aby vše v lidském organizmu fungovalo, jak má, je důležité nejen samotné množství minerálních látek, ale mnohdy i jejich vzájemný poměr. Což platí třeba i pro vápník a hořčík, v jejichž případě se uvádí poměr kolem 2:1. Se vstřebáváním vápníku pomáhají i některé vitaminy, například vitaminy K a D, které zmiňovanou trojkombinaci minerálů třeba v doplňcích stravy doprovázejí. To platí i pro Vitar Vápník-hořčík-zinek 150 tablet.

Stejně jako si vyhovují vápník s hořčíkem, doplňují tyto dva minerály skvěle zinek. Dohromady se tak jedná o vhodnou kombinaci účinných látek, které přispívají k udržení správného stavu kostí a zubů v období dospívání, při rekonvalescenci po úrazech se zlomeninami, osobám ohroženým řídnutím kostní hmoty i lidem s vyšší fyzickou zátěží. Kombinace vápníku, hořčíku a zinku společně s vitaminy D3 a K1 může být navíc prospěšná i v období menopauzy, kdy dochází k úbytku kostní hmoty. A trojkombinaci vápníku, hořčíku a zinku bývá často doporučována i těhotným a kojícím ženám.

Vápník, hořčík i zinek mají spoustu schválených zdravotních tvrzení

Jak důležité jsou tyto tři minerální látky pro lidský organizmus, dokládá i seznam schválených zdravotních tvrzení EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin). Jen zinek jich má 18 a je v tomto směru rekordmanem. Hořčík jich má 10 a hořčík 8. Na všechny se můžete podívat zde, nebo si můžete o jednotlivých prvcích přečíst v naší abecedě minerálů:

 

Vápník

Když se řekne vápník, každému se vybaví kosti a zuby. A je to dobře – 99 % vápníku obsaženého v našem těle se nachází právě tam. Vápník ale v organizmu plní i celou řadu dalších nezbytných funkcí – podílí se například na nervových přenosech, přispívá ke správné srážlivosti krve nebo činnosti našich svalů. Vápník je zároveň nejzastoupenější minerální látkou v našem těle, které ho obsahuje více než kilogram.

Vápník je odpovědný za tvrdost a pevnost našich kostí a zubů. Právě ty jsou zároveň jeho největší zásobárnou, do které si organizmus sáhne, když je příjem vápníku příliš nízký na to, aby uspokojil potřebné tělesné funkce. To znamená, že se v případě nedostatku musí z kostí uvolnit, jeho obsah v nich se sníží a kosti pak mohou řídnout. Proto je důležité na příjem vápníku myslet, zejména ve spojení s dalšími látkami.

Vápník se rád druží – víte proč?
Samotný vápník se do těla vstřebává hůře, než když je doprovázen hořčíkem a zinkem. I vitaminy K a D pomáhají s jeho ukládáním a jsou důležité pro naše kosti. Právě v kombinaci s těmito látkami najdete vápník v doplňcích stravy VITARu, které je vhodné přijímat navečer, kdy by mělo docházet k jeho lepší vstřebatelnosti. Vápník nejlépe přijímají děti, pro které je v době růstu velmi potřebný.

Vypadá to, že vápník má rád společnost, jsou ale i věci, které mu nevyhovují - například nadměrný příjem sladkostí. Ty by obecně v naší stravě neměly příliš figurovat, z pohledu vápníku jsou nežádoucí z toho důvodu, že zakyselí organizmus, který ke své rovnováze využije mimo jiné právě kalcium. A tím se o něj dobrovolně připravujeme… Přitom doporučená denní dávka vápníku činí 800 mg, literatura pak doporučuje u některých skupin až dvojnásobek. Vyšší potřebu mají děti a mladiství, těhotné ženy nebo staří lidé.

Kde hledat vápník?
Vápník neboli kalcium najdete v řadě potravin, z nichž nejvyšší množství obsahuje mák, mořské řasy, parmezán nebo chia semínka. Vhodné jsou i mořské ryby (které navíc obsahují také prospěšné omega 3 mastné kyseliny), ořechy, luštěniny, květák, kapusta či brokolice. Tedy potraviny obecně prospěšné s množstvím dalších přínosných látek. Při jejich absenci v jídelníčku může dojít k nedostatečnému příjmu vápníku, který pomohou vyřešit doplňky stravy.

 

Hořčík

Hořčík neboli magnézium patří k nejdůležitějším prvkům v našem těle. Podílí se na téměř třech stovkách reakcí v organizmu a výčet jeho přínosů je tak hodně dlouhý. Jaké jsou účinky hořčíku, a proč trpíme jeho nedostatkem, když by měl být relativně dobře dostupný?

Hořčík potřebuje každá naše buňka. Podílí se totiž na enzymatických reakcích znamenajících produkci energie v těle. Proto je hořčík důležitý pro naše svaly a jejich kontrakce, stejně tak i pro přenos nervových vzruchů. Hořčík se nachází hlavně v kostech a zubech a také ve zmiňovaných svalech. Nedostatek hořčíku se projevuje třeba podrážděností, náladovostí nebo svalovými křečemi.

Odpověď na otázku, proč trpíme nedostatkem hořčíku, nabízí i výčet situací, které nás o něj připravují. Zvýšenou potřebu hořčíku má organizmus například při:

  •  zvýšené konzumaci živočišných tuků a bílkovin
  • zvýšené konzumaci sladkostí a výrobků z bílé mouky
  • zvýšené fyzické aktivitě a sportu
  • diabetu
  • konzumaci alkoholu
  • stresu
  • znečištěné prostředí

Jak nedostatek hořčíku řešit?
Samozřejmě se můžeme snažit eliminovat některé z činností uvedených výše, které mají na spotřebu hořčíku vliv. Také se nabízí varianta zařazení potravin bohatých na hořčík do našeho jídelníčku. Jde například o luštěniny, ořechy, semena, ovesná vločky, datle, fíky, sušené meruňky, banány, výrobky z celozrnné mouky, některé ryby nebo třeba bulgur.

Také je možné využít pomoci doplňků stravy s obsahem hořčíku.

 

Zinek

Zinek patří mezi stopové prvky, což znamená, že jde o prvek, který organizmus potřebuje ke správnému vývoji v malém množství. O to větší je výčet jeho přínosů pro člověka: zinek podporuje imunitní systém, přispívá k udržení správného stavu kostí, vlasů, nehtů a pokožky, podílí se na metabolismu makroživin, mastných kyselin nebo kyselin a zásad. A seznam přínosů tohoto prvku pro člověka čítá i další pozitiva, která potvrdil také Evropský úřad pro kontrolu potravin (EFSA).

Se zinkem se pojí téměř dvě desítky zdravotních tvrzení, které naleznete níže, a ze kterých vyplývá, že zinek je prvkem pro náš organizmus nepostradatelným. V těle se vyskytují zhruba 2 gramy zinku, z nichž drtivá většina je uložena v červených krvinkách. Tělo si ale zinek nedokáže samo vyrobit, proto je třeba mu ho neustále dodávat – v potravě nebo výživových doplňcích. Doporučená denní dávka činí 10 miligramů, u sportovců nebo kojících žen to může být více.

S čím vším zinek v lidském těle pomáhá?
Přítomnost zinku v organizmu je nezbytnou podmínkou pro správné fungování řady enzymatických systémů, je totiž součástí zhruba dvou stovek enzymů. Podílí se tak na procesu dělení buněk, syntéze DNA nebo bílkovin. Pro ženy je klíčový vztah zinku k vlasům, nehtům či pokožce, důležitý je i jeho příspěvek k plodnosti a reprodukci, u mužů pak vliv na hladinu testosteronu.

Kde hledat zinek?
Předně je třeba říci, že zinek je lépe přijímán z živočišných potravin, kde se také vyskytuje ve větším množství než v případě rostlin. Mezi bohaté zdroje patří například vnitřnosti (játra), červené maso, mořští živočichové, mléko, vejce. Z rostlinných produktů pak dýňová semínka, ořechy, hrách, fazole, vločky nebo celozrnné produkty.

 








Produkty přiřazené k této novince

Články a poradenství

Řekněte ano zdravějším nervům!

Trápí Vás bodavá bolest, píchání, br..ě? Zhoršují se tyto příznaky v noci?

12 Lis

OMEGA-3 ESENCIÁLNÍ MASTNÉ KYSELINY PRO ZDRAVÝ ŽIVOT

Omega-3 jsou esenciální tuky, které ..ač a jak mohou ovlivnit naše zdraví?

30 Říj

Glutathion – látka tělu vlastní a velmi důležitá, ale přitom pro většinu z nás neznámá.

Glutathion – látka tělu vlastní a ve.. nám tato látka pomoci i s COVID-19?

17 Říj

NOVINKA pro posílení imunity: Vitar Betaglukan

Podzim se blíží a s ním i každoroční..ěší i příchuť rakytníku a pomeranče.

26 Zář

Promo akce na lékárnách AVE